В разгара на грипната вълна

В последните седмици се отчита повишаване броя на случаите на грип А, главно при деца.

Грипът е остро инфекциозно заболяване, което се причинява предимно от два типа грипни вируси -  Инфлуенца вирус тип А и Инфлуенца вирус тип Б.
Предава се главно по въздушно-капков път – при кашляне, кихане, говорене. Малките капчици респираторен секрет попадат в дихателните пътища на човека. Там вирусите се размножават в епителните клетки на лигавиците (нос, гърло, трахея, бронхи). Инкубационният период е 1-5 дни (рядко няколко часа). Характерно е внезапното начало. Симптомите най-често са рязко повишаване на температурата, отпадналост, главоболие, болки в мускулите и ставите, светобоязън. Често тези оплаквания предхождат появата на хрема, болки в гърлото и кашлица.

Грипът е самоограничаващо се заболяване, но има риск от последващо развитие на усложнения – бронхити, бронхопневмоннии и др. с бактериален произход. В риск от тежко протичане са пациентите с хронични респираторни и сърдечно-съдови заболявания, както и имунокомпрометирани. Лечението се назначава от личния/лекуващия лекар.

Диагностиката на грипа включва бързи антигенни тестове (имунохроматографски) и молекулярни методи (PCR). Прилагане на PCR е подходящо за разграничаване на COVID-19 от грип, при неясна клинична картина, продължителна инфекция и необходимост от изследване на материал от долните дихателни пътища (напр. храчка).

Доц. д-р Велислава Терзиева, д.м. препоръчва: "За предпазване от грип е важно да се ограничат и/или избягват контактите с болни, стриктна лична хигиена: измиване/дезинфекция на ръцете, закриване на устата и носа при кихане и кашляне, да не се докосват очите и лицето с ръце, често проветряване на помещенията, ползването на предпазна маска също е подходящо."