Спортен комплекс „Лозенец“ Спортен комплекс „Лозенец“ Спортен комплекс „Лозенец“ Спортен комплекс „Лозенец“

Онлайн психотерапия в болница „Лозенец“

Психологичната грижа и подкрепа са част от мултидисциплинарния подход в болница „Лозенец“. Като естествено продължение на дългогодишната клинико-психологична практика се сформира и екипът на Центъра за психологична помощ към УМБАЛ „Лозенец“, включващ д-р Виолета Азис, Здравка Анина и Любомир Драганов. Екипът на Центъра активно работи с пациентите от всички отделения и клиники, както и с хора на свободен прием с предварително записан час. Съгласуваната грижа за соматичното здраве и ангажираността към емоционалното справяне с болестта се случва на базата на дългогодишното сътрудничество между медици и психолози в болницата.

Между 4 и 11 юни 2023 г. в УМБАЛ „Лозенец“ и грандхотел „Милениум“ ще се проведе иновативна хибридна Теле’Драма конференция, предлагана в такъв мащаб за първи път в света. Официалното откриване на конференцията ще се случи на 4 юни, неделя, в лечебното заведение. Програмата ще продължи с презентации и демонстрация на Центъра за психологична помощ към УМБАЛ „Лозенец“. Демонстрацията ще представи работата на Звеното за психологична помощ с пациенти на Отделението по акушерство и гинекология чрез метода Теле’Драма. Идеята на групите за психологична помощ е сформиране на споделено, защитено пространство за родители и хора, които очакват дете, адресиране на базисните теми на родителството и психологичните му аспекти, като се осъществи връзка и психологична подкрепа в този вълнуващ момент. Краят на един период от жизнения цикъл и началото на съвършено нов такъв несъмнено носи темите на загубата, адаптацията и изисква време за да се интегрират промените. Междуличностното учене, взаимната подкрепа, съпреживяване и споделяне от всички участници правят груповия модел на работа много подходящ. Предлага се хибриден модел, който изцяло пасва на потребностите и възможностите, обикновено свързани с периода преди и след раждането.

Посредством Теле’Драма бъдещите родители ще имат възможност да участват в група и да получат подкрепа независимо от физическите ограничения на мястото. Срещите могат да бъдат провеждани дългосрочно както на живо в болницата, така и онлайн, а също в хибриден сетинг (част от пациентите са в залата, а други се включват дистанционно през онлайн платформа).

Теле’Драма е метод за психологическо консултиране и обучение чрез редица преживелищни похвати, включително психодрама, социодрама, библиодрама, социометрия, драма и плейбек театър, терапия чрез музика, изкуства, танци и движение, поезия, организационно консултиране и други. Специфичното е, че всичко което се научава и прилага в практиката, се извършва онлайн. Методът е създаден от д-р Даниела Симънс, президент на Американското общество по групова психотерапия и психодрама (ASGPP) и популяризиран в България от Даниела Тахирова – психолог и психотерапевт. Теле’Драма се базира на години интернационален опит от екипа на Международния Теле’Драма институт (International Tele’Drama Institute).

На конференцията с презентации и уъркшопи ще се включат обучители от 35 държави, а очакваната публика е от над 60 страни. Конференцията ще предложи голям набор от психологични, клинични и образователни теми чрез опита на водещи специалисти и ще демонстрира методология на бъдещето, чрез която психотерапия и образование ще могат да бъдат достъпни за всички, без значение от часова разлика, разстояние, социално-икономически статус, здравословно състояние или професионална и семейна заетост.

Всяка сесия по време на конференцията ще се предложи в хибриден вариант на участниците в залите в София, малките групи в други страни по света и индивидуалните участници, свързващи се от техните домове и офиси от различни страни, за да имат възможност да участват еднакво активно във всичко, което се случва.

Предстоящата конференция вече е привлякла вниманието на множество български и международни държавни и неправителствени институции, учебни и здравни заведения. Организаторите канят всички професионалисти и студенти в областта на психотерапията, социалната работа и образованието да се възползват от тази уникална възможност да участват в това иновативно събитие.

Организирането на събитието е поредно доказателство, че престижът на болница „Лозенец“ почива не само върху нейните солидни традиции и безспорен авторитет на работещите в нея, а и на новаторския й дух. Днес тя е многопрофилно лечебно заведение, специализирано в уникални за страната диагностично-лечебни дейности. Разполага с последно поколение медицинско оборудване и апаратура. Но най-голямото богатство са хората – висококвалифицираните специалисти, които полагат всеотдайни грижи за пациентите всеки ден и час.

Екипът на Центъра за психологична помощ към УМБАЛ „Лозенец“:

Д-р Виолета Азис е ръководител на психологичното звено. Тя има докторска степен по клинична психология от СУ „Св. Климент Охридски“ и е сертифициран психодрама терапевт. Тя е специалист по групова динамика към Института по психология на групите и Австрийската асоциация по групова динамика и групова психотерапия (ÖAGG), сертифициран практикуващ Теле’Драма специалист – CPT-3. В своята работа тя се позовава на психоаналитичния възглед за разбиране на личността. От 2010 г. работи като клиничен психолог в УМБАЛ „Лозенец“ и на частна практика. Член на Дружеството на българските психолози, Българската асоциация по психотерапия и Международната асоциация по групова психотерапия и групови процеси (IAGP).

Любомир Драганов има магистърска степен по „Артистични психо-социални практики“ от НБУ и бакалавърска степен по психология от СУ „Св. Климент Охридски“. Той е напълно сертифициран групов аналитик от Университета „Зигмунд Фройд“ във Виена и Българското общество за групова анализа и групови процеси и е сертифициран психодрама асистент (консултант). Член на Българското общество по психоанализа и групова анализа.

Здравка Анина има бакалавърска степен по психология и магистърска степен по юридическа психология от ЮЗУ „Неофит Рилски“. Изучавала е „Клинична психология- психоаналитична перспектива“ в Нов български университет. Тя има опит повече от десет години в консултиране на жени и деца, обект на насилие. Работила е като инструктор/ментор по проекти за превенция на рискови поведения в училища, а също и с пациенти с различни зависимости. Член е на Дружеството на психолозите в Република България.

вестник Филтър
03.05.2023