АНТИБИОТИЦИТЕ „ЧУДОДЕЙНИТЕ“ ЛЕКАРСТВА, МОГАТ ДА СТАНАТ НЕ-ЕФЕКТИВНИ, ако антибиотичната резистентност не бъде овладяна

Антибиотиците са уникални лекарства: Увреждат избирателно микроорганизмите чрез повлияване на специфични мишени, които най-често липсват в клетките на макроорганизма.

Спасяват човешки живот при тежките живото-застрашаващи инфекции: менингит, сепсис, ендокардит, пневмония, перитонит и др.

Излекуват от инфекции, които могат да имат сериозни последици и трайно увреждане на здравето: отитис медия, инфекциозен артрит, остеомиелит, инфекции на репродуктивната система.

Редица успехи в съвременната медицина стават възможни, благодарение на антибиотиците:

-         Хирургичните интервенции

-         Химиотерапията при хематологичните и онкологични заболявания

-         Трансплантациите.

Развитието на антибиотичната резистентност е сериозно препятствие в терапията на инфекциите:

-         При тежките инфекции леталитетът нараства до повече от 2 пъти.

-         Забавя излекуването, удължава болничния престой, води до продължителни курсове и ре-хоспитализация, инвалидизация.

-         Свързана е с високи здравни разходи и нерядко със странични реакции като подтискане на нормалната флора и развитие на Clostridioides difficile – асоциирана диария.

Основната причина за възникването и разпространението на антибиотичната резистентност е излишното и неправилно прилагане на антибиотиците, които упражняват селективен натиск.

Възникването й е резултат на генетични мутации (възникват с честота  10 -6 – 10 -9) и по-често на предаване на плазмиди между бактериите.

Веднъж възникнала, резистентността нараства бързо и прогресивно, като „търкаляща се снежна топка“.

Използването на антибиотиците в селското стопанство като стимулатори на растежа и за профилактика при отглеждане на животните в нехигиенични условия, е допълнителен източник, допринасящ и за контаминацията на околната среда. Затова Световната здравна организация провежда кампания One health (Едно здраве), визираща рационалното прилагане на антибиотиците в хуманната и ветеринарна медицина, в животновъдството и недопускане на контаминирането на околната среда.

Днес антибиотичната резистентност се увеличава бързо, а въвеждането на нови ефективни антибиотици намалява (Фиг. 1, по Bad bugs, no drugs, As Antibiotic Discovery Stagnates ... A Public Health Crisis Brews, IDSA, 2004).

Фиг. 1. Реципрочно съотношение между нарастващата антибиотична резистентност и намалението на нововъведени антибиотици

Какво да се направи?  - Antimicrobial stewardship (световно възприет термин) – е правителствено въведена и контролирана програма за Управление на антибиотичната политика и ограничаване на антибиотичната резистентност. Тя цели:

-         Пациентът да получи най-подходящия антибиотик/антибиотичен режим.

-         Антибиотиците да се прилагат само, когато са необходими – при значима бактериална инфекция.

-         Издаване на съвременно фармако-терапевтично ръководство, съдържащо препоръки по групи инфекции.

-         Пълноценно обучение на медицинските работници и студентите.

-         Осведоменост на обществото.

-         Научни стратегии за изследване и въвеждане на нови антимикробни средства и усъвършенстване на антибиотичната политика.

В заключение, да запазим активността на антибиотиците и за бъдещите поколения, чрез тяхната благоразумна употреба!

 

Проф. д-р Емма Кьолеян, началник Лаборатория по микробиология, вирусология и болнична хигиена в УМАЛ „Лозенец“